Jak dbać o różne rodzaje biżuterii?

Biżuteria to tak zwana wisienka na torcie w naszych stylizacjach, która nadaje wyjątkowego charakteru i jednocześnie sprawia, że cała kompozycja prezentuje się atrakcyjnie. Warto więc wiedzieć, jak dbać o ulubiony pierścionek miedziany, srebrną bransoletkę czy złote kolczyki.

Jak dbać i przechowywać biżuterię?

Kobieta zmienną jest, dlatego w naszej szkatułce można znaleźć złoto, srebro, pierścionek miedziany i inne dodatki wykonane z ciekawych tworzyw i kruszców. Jednak prezentują się dobrze przez długie lata, tylko, pod warunkiem że właściwie o nie dbamy i wykazujemy im należytą troskę. Wystarczy przestrzegać nieskomplikowanych zasad, aby błyskotki zawsze pięknie błyszczały i stanowiły wspaniały dodatek do stylizacji.

Przede wszystkim nie należy w biżuterii spać. Dotyczy to zarówno kolczyków, jak i łańcuszków czy bransoletek. Kiedy leżymy w jednej pozycji, istnieje duża szansa, że dojdzie do uszkodzenia mechanicznego, a delikatne, drobne elementy ulegną odkształceniu, co zapewne wywoła zdziwienie o poranku. Na szczęście można tego unikać.

Co robić, żeby biżuteria na długie lata zachowała swój atrakcyjny wygląd?

Biżuterii nie należy nosić do prac domowych, gdyż pierścionek miedziany pod wpływem wody i stosowanych detergentów ulegnie zniszczeniu, a także może zostać porysowany. Biżuteria nie lubi kontaktu ze środami chemicznymi, a regularny kontakt przyczyni się do utraty połysku, zwiększa się też ryzyko wystąpienia przebarwień. Jest to uwarunkowane występującymi w wodzie i środkach mikro oraz makroelementami. Środki chemiczne występujące w kosmetykach do ciała i twarzy również mogą wejść w reakcję z biżuterią i przyczynić się do jej uszkodzenia albo wystąpienia przebarwień.

W biżuterii nie należy ćwiczyć, dlatego, jeśli po pracy idziesz na siłownię, za pamięci ściągnij wszystkie dodatki, tak samo przed pływaniem czy jazdą na rowerze. Nie ryzykuj jej zniszczenia, po to, żeby ładnie wyglądać. Głównym winowajcą jest pot, który sprawia, że biżuteria zmienia kolor i przestaje się prezentować tak atrakcyjnie, jak w dniu zakupu.

Niewłaściwe przechowywanie biżuterii sprawi, że pierścionek miedziany czy ulubiona bransoletka zarysuje się albo uszkodzi. Zamiast tego warto przygotować specjalne woreczki albo umieścić je w osobnych szkatułkach.