Co trzeba wiedzieć przed zakupem przyczepy kempingowej?
Każda osoba, która chce rozpocząć swoją przygodę z karawaningiem, rozgląda się za dobrej jakości używanymi pojazdami kempingowymi. Chęci i entuzjazm bardzo często okazują się niewystarczające i łatwo sprawić sobie niemiłą niespodziankę bez zaznajomienia się z tematem. Na co więc trzeba zwracać uwagę w trakcie kupowania przyczepy kempingowej, aby uniknąć ciągłych inwestycji związanych z jej naprawą?
Zakup przyczepy kempingowej — najważniejsze zasady
W trakcie planowania zakupu przyczepy kempingowej trzeba uwzględnić wiele czynników. Głównie warto przemyśleć ten aspekt przyszłościowo. Jest to inwestycja, która w założeniu powinna służyć przez wiele długich lat. Dlatego więc, zamiast rozglądać się w ciemno, już podczas planowania warto zastanowić się nad konkretnym modelem przyczepy.
Kupując pojazd kempingowy, trzeba szczególną uwagę przykuć jej wnętrzu. Oględziny z zewnątrz nie zdradzą wszystkiego. Jednym z najbardziej zastanawiających objawów jest panujący w środku niemiły zapach stęchlizny. Ze względu na ciasną zabudowę, trudno jest zlokalizować przecieki w przyczepie, spoglądając na nią. Dlatego czasem trzeba kierować się swoim węchem, by sprawdzić, czy wszystko jest szczelne.
Dokonując oględzin w środku, trzeba sprawdzić przede wszystkim stan podłogi. Używane przyczepy kempingowe niejednokrotnie nie mają ich w dobrym stanie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oznaki gnicia oraz na to, jak zachowuje się w czasie chodzenia. Gdy mocno ugina się pod stopami, oznacza to, iż była dość intensywnie użytkowana i swoje dobre czasy ma już za sobą. Jednak w przypadku, gdy wszystko jest ok, a jedynie wzór lub kolor podłogi nie przypada do gustu, to zawsze można ją zmienić. Wystarczy jedynie odwiedzić sklep kempingowy https://turismus.pl i wybrać akcesoria, które są potrzebne.
Kwestie techniczne związane z zakupem używanej przyczepy
W trakcie zakupu przyczepy kempingowej trzeba zwrócić uwagę na jej podwozie. Gdy Nie ma się na ten temat zbyt obszernej wiedzy, warto udać się na oględziny wraz ze specjalistą. Przede wszystkim trzeba sprawdzić stan ramy, rur oraz dyszli, jak i również upewnić się, że nie mają śladów głębokiej korozji. Występowanie sporej ilości rdzy może oznaczać wielkie koszty włożone w renowację.
Bardzo istotne przy oględzinach starej przyczepy jest sprawdzenie stanu jej układu hamulcowego. Należy upewnić się, iż hamulec ręczny działa właściwie, jak i również sprawdzić, w jakiej kondycji znajdują się bębny hamulcowe. Od ich właściwego działania zależy zarówno komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo. Nawet w przypadku, w którym już na wstępnych oględzinach okażą się one w dobrym stanie, to kupując używaną przyczepę, zaleca się pomyśleć o ich wymianie.